V závorce je uveden zdroj a způsob získávání informací.
- Zjistit informace o současném stavu automobilizmu v ČR a v Praze (Svaz automobilového průmyslu ČR, Institut městské informatiky Praha)
- Zjistit, do jaké míry si lidé uvědomují negativní dopady automobilizmu na životní prostředí a zda vědí o pozitivním přínosu chemie v této oblasti. (připravit a vyhodnotit dotazníkovou akci)
- Automobilová paliva - jejich výroba, složení, vývojové trendy v rafinerských technologiích, přeprava paliv produktovody. (exkurze v rafinerii ropy v Kralupech, časopisy Chemický průmysl, Chemické listy)
- Laboratorní zkoušky paliv, provést analýzu plynovou chromatografií. (prohlídka laboratoří přímo v rafinerii, spolupráce s laboratořemi VŠCHT Praha - Ústav technologie ropy a petrochemie)
- Vznik emisí, měření emisí, vliv složení paliva na složení emisí, použití katalyzátorů při odstraňování škodlivých látek z emisí. (exkurze na měřicím zařízení, konzultace s odborníky z VŠCHT, odborná literatura)
- Automobilové oleje, význam, složení, laboratorní zkoušky. (spolupráce s Ústavem paliv a maziv v Praze, práce ve školní laboratoři)
- Další provozní kapaliny. (firemní literatura)
- Akumulátory, princip funkce Pb akumulátoru, jiné typy akumulátorů, elektromobily. (výrobce akumulátorů firma AFA Česká Lípa, odborná literatura)
- Problematika koroze oceli, ochrana proti korozi. (exkurze u výrobce osobních automobilů Škoda, odborná literatura)
- Přehled ostatních materiálů užívaných při výrobě automobilů - dokázat, že všechny se vyrábějí především chemickými procesy. (odborná literatura, výzkumná pracoviště)
- Pneumatiky - viz projekt v r. 1997
- Automobily jako odpad. (Český ekologický ústav - počítačová rešerše, autovrakoviště)
V projektu se zaměříme především na osobní automobily, protože těch jezdí po silnicích nejvíce a emise z nich působí velké problémy. Z paliv věnujeme proto největší pozornost automobilovým benzinům.